איך זה עובד???

איך זה עובד???

חומרים- אם יש פרוטון אחד באטום, הוא יהיה גז מימן, אם יש 3 פרוטונים, הוא יהיה חמצן, אם יש 23 פרוטונים, זה יהיה נחושת, אם יהיו 79 זה יהיה זהב.

חום- חום נוצר כשהחלקיקים המרכיבים את האטום, רוטטים ומתנדנדים. ככל שהם זזים מהר יותר, כך החום גבוה יותר. אם החלקיקים לא נעים בכלל, זהו מצב של קיפאון מוחלט, (273.15°-).
החום מועבר בשני צורות-
1- ע״י מגע: האלקטרונים שרוטטים, מניעים את האטומים שסמוכים אליהם, וכך החום ממשיך קדימה. (לכן אטומים עם הרבה אלקטרונים, כמו ברזל ונחושת, מעבירים חום מהר יותר).
2- ע״י פוטונים: כשפוטונים שנשלחים בתדר גבוה, (במרחק קטן בין אחד לשני), פוגעים בחומר. הם גורמים לחלקיקים באטום לנוע, וכך עובר החום בשמש, בקרן לייזר, ובמיקרוגל.

חשמל- חשמל נוצר כשגורמים לאלקטרון לעזוב את האטום שלו, הוא משלים את החסר מהאטום שלידו, וכך השרשרת נמשכת מחברת החשמל עד הבית שלנו.

איך מייצרים חשמל- אפשר להזיז חוט ברזל ליד מגנט, ואפשר לייצר אותו בעזרת אור.

אור- אור נוצר כשאלקטרון הופך לפוטון, ואז הוא עף בחלל במהירות 300,000 ק״מ לשנייה. כשהוא מגיע לעין שלנו אנחנו רואים אור, והצבעים השונים נגרמים בגלל המרחק שלהם אחד מהשני.

גלי רדיו- גלי רדיו הם בדיוק כמו אור, (חלקיקי פוטונים, בתדר שאנחנו לא רואים), ובגלל שאפשר לשלוח ולהפסיק את שליחת התדרים, המכשיר שבידנו יכול לדעת מה להשמיע.

גלי קול- גלי קול נוצרים כשהאוויר סביבנו רועד, ומרעיד גם את האוויר שלידו, עד שהוא מגיע לאוזן שלנו. כשעור התוף רועד אנחנו שומעים צליל, כל כמות רעידות בשנייה, גורמת לנו לשמוע צליל אחר.
בני אדם שומעים צלילים מ- 20 רעידות בשנייה, עד 20,000 רעידות.

מיקרופון- ניילון שמחובר לחוט נחושת, עם מגנט לידו. כל פעם שיש גלי קול, הניילון רועד, והוא מזיז את החוט. כשחוט חשמל זז ליד מגנט, נוצר חשמל, והמכשיר רושם את האותות החשמליים.

רמקול- כשחשמל זורם בחוט דק, הוא יוצר שדה מגנטי.
מחברים חוט חשמל לניילון, שמים מגנט מאחור, וכשיש חשמל, הניילון נדחף קדימה, כשאין חשמל, הוא חוזר לאחור. ככה הניילון רועד, וגורם לנו לשמוע.

מצלמה- במצלמה יש מיליוני חיישנים שקולטים אור, הם הופכים את האור (פוטונים), לאות חשמלי, וככה המעבד יודע איזה צבעים לשים בתמונה.

מנוע בנזין- כשמציתים דלק והוא הופך לעשן, הוא תופס הרבה יותר שטח. הלחץ שנוצר דוחף את הבוכנה שמניעה את הגלגלים.

מנוע סילון- מנוע סילון מתקדם, ע״י שרפת דלק, במיכל עם חור בקצה האחורי שלו. כשהלחץ משתחרר רק מקצה אחד, זה מוביל לדחיפה של הקצה שממול.

סוללה- יש חומרים (כמו אבץ ופחם, או עופרת וחומצה), שאם הם נוגעים אחד בשני (עם חומצה או מלח), הם מעברים אלקטרונים בניהם. כך אפשר לחבר חוט ברזל שיחזיר את האלקטרונים החסרים, ולהשתמש בחשמל שנוצר.

פלסטיק- בבתי הזיקוק (בחיפה), מפרידים את הנפט לזפת, דלק, פלסטיק, ניילון, ועוד המון חומרים.

נפט- נפט נשאב ממעמקי האדמה, והוא נוצר מגופות מאובנים, שנרקבו ללא חמצן, במשך מיליוני שנים.

זכוכית- מרתיחים חול ים, סיד, וסודה, לחום של 1,000°. לפני שהזכוכית מתקרר לחלוטין, מכניסים אותה לתבנית, שקובעת את הצורה שלה.

בגדים- בגדים מורכבים מצמר או פרווה של בעלי חיים, מצמח הכותנה (צמר גפן), או מפוליאסטר שמורכב מנפט.


GPS- יש 24 לוויינים סביב כדור הארץ, שנמצאים תמיד במיקום קבוע. המכשיר שולח אות, וכל לווין שמקבל את האות, מחזיר אותו בתוספת של מספר הלוויין. ואז המכשיר ה- GPS עושה חישוב, של הזמן שעבר מאז שליחת האות, ועד לקבלתו חזרה.
לדוגמא- אם לוויין 1 שנמצא בצפון, החזיר את האות יותר מהר לוויין 2 שנמצא בדרום. זה אומר שאנחנו קרובים יותר לצפון.  איך עובדת מדינה?

אנחנו קונים נפט מסעודיה, ובתמורה משלמים להם כסף.
כסף בשבילנו זה רק נייר, ואפשר להדפיס מיליארדים, אז איך סעודיה נותנת נפט תמורת ניירות???

הדבר שיש לו מחיר קבוע בכל העולם זה זהב! והמדינות משלמות בזהב. רק שבמקום שאנשים יסתובבו עם גושי זהב בכיס, מדפיסים שטרות בשווי של הזהב.

אם לישראל יש זהב בשווי של 100 מיליארד דולר, ואנחנו מדפיסים 100 מיליארד שקל, אז על שקל שווה דולר.
אם מדפיסים 200 מיליארד שקל, אז כל שקל שווה חצי דולר.

אם אתה קונה באיביי מוצר ששווה 1$ (שזה אומר זהב בשווי של דולר), והשקל שווה חצי דולר, אתה חייב לשלם לו 2₪. אם תשלם לו רק שקל, הוא יפסיד כסף, והוא לא ימכור לנו כלום.

הרעיון של הכסף הוא, שאתה יכול לקנות בשקלים האלה, זהב באותו שווי. (אם לייצר מחשב עולה לך זהב במשקל של 50 גרם, תוכל לקבל עליו 8000₪ או 2000$).

ברגע שמדינה מסוימת משקרת, והיא אומרת כל שקל שלה שווה כמו דולר, (ואין לה את כמות הזהב הנכונה בבנקים), מי שסוחר איתה מפסיד.

לכן יש ארגונים בין לאומיים, שבודקים כל הזמן את כמות הזהב, השטרות, והמצב הכלכלי של המדינה, כדי לוודא שהערך של הכסף המקומי, מתאים לשווי הזהב בעולם.

מי שמשקר לא סוחרים איתו בכלל, ואז לא יהיה לנו חיטה, נפט, סמארטפונים, מכוניות, בגדים, ועוד המון דברים.

(אם תשאלו איך הכסף לא נגמר למדינה, אחרי כל הקניות בעולם. אז ישראל מייצאת המון נשק, פירות הדר, טכנולוגיה, ומוצרי מזון למדינות בחו״ל).