התת מודע

התת מודע
התת מודע הוא אופציה של המוח ליצור אותות חשמליים בצורה אוטומטית, ללא צורך בשימוש בתודעה, אך במקרים רבים הוא שולל את הבחירה ומכביד על התפקוד ביומיום.

המצב האידיאלי המוח קולט את הנתונים מהסביבה, מעבד את משמעותם לפי הזיכרון והרצונות, והתודעה שולחת אותות חשמליים במוח כדי להגיע לתוצאה הרצויה.
התת מודע שולח את האותות בצורה אוטומטית, הוא אמנם ימנע תאונה במקרה של חוסר שימת לב, אך הוא יכול לגרום לחוסר יכולת תגובה בזמן סכנה.
כמעט אין אדם שבוחר את כל הפעולות בצורה מלאה, לכולם יש הרבה שכבות בתת המודע שמשפיעות על ההתנהגות, ההחלטות, התפקוד, או חוסר היכולת לבצע פעולות כלשהן. השכבות מגיעות ברובם מהתת מודע של האם שעובר לעובר במהלך ההריון, מהתגובות של הסביבה בילדות, או מהצורך להתגבר על קשיים באופן מיידי על ידי מציאת מעקפים לבעיה שמחמירים את המצב.

לרוב החלק החזק שתקוע בתת מודע הוא דווקא חוסר היכולת להשתחרר ממנו, מי שינסה לראשונה לקפוץ גבוה (כחלק מאימון לקפיצה גבוהה יותר ולא בצורה אקראית), ימצא את עצמו מצליח פחות מאשר ביומיום. רצון להתרכז מיידית במשהו חשוב יגרום לחוסר ריכוז עד כדי קושי לחבר משפט, וניסיון להתרגל לקום מוקדם יותר יגרום לשינה עמוקה ומאוחרת.

הקושי החשוב הוא לבצע פעולות בעזרת חשיבה, אך התת מודע שולח אותנו שוב ושוב למצב של ביצוע פעולות אוטומטיות לפי הנתונים בזיכרון.
הצורך בתגובה מיידית, התגובה הנגדית שמופיעה בשחרור בתת המודע, וההקלה בביצוע בזמן חיזוק הבעייה, מכריחות את כולם להשתמש בתגובה האוטומטית תוך כדי החמרת המצב.

כדי להשתחרר בדרך הקלה אפשר להרפות את המוח, להתעלם מהבעייה, ולתת לזמן לגרום למוח לחזור למצב ברירת המחדל. הדרך הקשה היא להיות ער לסביבה, להגיע למסקנה מודעת, ולפעול בהחלטה של הרגע ולא במנגנון האוטומטי.