כלכלה

כלכלה
הבסיס לכל הכלכלה הוא החלפת מוצר במוצר, אדם אחד יגדל ירקות, השני יכין רהיטים, והם מחליפים בניהם חלק מהתוצרת.
כמובן שככל שיש יותר אנשים, לכל אחד יהיו הרבה יותר מוצרים. אדם שמכין את אותו מוצר כל הזמן, מוצא דרכים איך להתייעל ולהכין כמות גדולה יותר בפחות זמן ומאמץ, ומאפשר לכולם להחליף בניהם יותר מוצרים מאשר כל אחד שמכין כל דבר בנפרד.
אפשר לפתוח קו ייצור גדול עם עוד עובדים, והם למעשה מקבלים חלק מהתוצרת, וקונים איתה מוצרים אחרים.


כסף- בגלל שבלתי אפשרי ללכת עם המעסיק לכל מכירה ולקנות ולקבל בתמורה את החפץ שהוא קונה,  וגם חלק מהמוצרים הם הם חיי מדף קצרים שלא מאפשרים המתנה למוצר ספציפי, המציאו כסף שיהווה תחליף לכל המכירות. האדם שעובד מקבל מזומן שאיתו הוא קונה מאוחר יותר את המוצרים שהוא מעוניין בהם.

מיסים- בגלל שאי אפשר לשרוד עם גנבים ורוצחים, ולאף אחד אין כסף להקים נמל או לסלול כביש. כל אחד מהתושבים במדינה נותן חלק מהתוצרת שלו לקופת המדינה, שמשתמשת איתו להקמת בתי חולים, צבא, משטרה, שדות תעופה, סלילת כבישים, ושמירה על מערכת הדמוקרטיה.

קפיטליזם / סוציאליזם- יש שני קווים בסיסיים בגבייה ובחלוקה של כספי המיסים.
לפי הקפיטליזם, הכסף של האדם שייך לו בלבד, וגובה המיסים יהיה רק מה שהכרחי לתפקוד התקין של המדינה.
לפי הסוציאליזם, צריך לקחת כמה שיותר מיסים מהעשירים ולתת בחינם לעניים, מה שגם נקרא ׳מדינת רווחה׳.
לגבי התועלת לכלכלה, ברור שהקפיטליזם גורם לצמיחה. הוא מעודד אנשים לעבוד כדי להרוויח, וכך יש יותר תוצרת ויותר עושר. עזרה לעניים יכולה לתת שוויון הזדמנויות לכולם, אך גורמת בעיקר לאנשים לחיות על קצבאות במקום לעבוד.
מיסים נמוכים נותנים מוטיבציה לאזרחים לפתוח עסקים, מה שנותן יותר מקומות עבודה, ומגביר את הצמיחה. מיסים גבוהים גורמים לרווח להצטמצם, לעסקים להיסגר, וגם לחוסר מוטיבציה לעבוד קשה ולממן את מי שלא מתאמץ.