חשיבה חיובית

חשיבה חיובית
המאמר מבוסס בחלקו על הספר "חשיבה חיובית", ניתן לקרוא כאן את הפרק הראשון בספר.


שטיפת מוח

כולם יודעים שכדי לאלף כלב לרוץ לעבר מחבל, צריך לגרום לו להנאה בזמן ביצוע המשימה, ולכאב בזמן חוסר ביצוע.
לאחר זמן מסוים, ההתנהגות נכנסת לו לתת מודע, והוא מבצע את הפעולה באופן עצמאי.

קשה לאלף אדם בצורה כזו, בגלל שהוא מודע לתופעה של תת המודע, והוא מבצע פעולות רק לפי העדפה של הנאה / סבל, וברגע שלא ניתן לגרום לו הנאה או סבל, הוא עושה מה שהוא רוצה בלבד.

יש אפשרות אחת לאלף בן אדם, כך שהוא ימשיך להתנהג בצורה עצמאית באופן הרצוי, גם אחרי שאין עליו כבר שליטה, והאפשרות הזו נקראת שטיפת מוח!

אפשר לגרום לאדם לא לחשוב על מחשבה מסוימת, וכך לא לשנות כלום מהמידע שנמצא בתת מודע.

אם נגרום לאדם להאמין בגיל צעיר (שאז הוא עדיין לא מודע למה שמכניסים לו לראש), שיש גן עדן וגהינום. ואם הוא יעיז לחשוב שאין גהינום, הוא יישרף בגהינום....
בסיטואציה כזו, אדם תמיד ימשיך לחשוב שיש גן עדן, והמחשבות האלה ייכנסו לו באופן בלתי רצוני לתת מודע, מה שיגרום לו להאמין בצורה חזקה יותר.
לעולם לא תיכנס לו לתת מודע המחשבה על האפשרות שאין גהינום, בגלל שהוא לא מעז לחשוב שהמידע הזה לא נכון (מהפחד לסבול). כך שאנו מקבלים אדם מאמין, שממשיך לשטוף לעצמו את המוח, בצורה בלתי מודעת, לכל ימי חייו.

כדי שנוודא שאנחנו לא נמצאים בשטיפת מוח לא מודעת, הדבר היחיד שעלינו לעשות הוא להסכים לשמוע ולדון בכל דעה, גם אם בהתחלה היא נשמעת לנו הזויה.
אין הכוונה עכשיו להתחיל לדחוף לעצמו שטויות לראש, אלא לשים לב אם יש דעות או מחשבות שאנחנו נעולים לגביהם מראש, ופשוט לשחרר את עצמינו, ולהקשיב לאחרים.


אופי


לכל אדם יש שאיפה לפתח ביטחון עצמי, להיות אסרטיבי, ולהיפטר התנהגויות והרגלים לא רצויים.
הרבה אנשים חושבים, שהאופי שלהם הוא דבר קבוע שלא ניתן לשינוי. ולכן הם משלימים עם האופי והקשיים שלהם, ואף פעם הם לא מצליחים להשתנות.

כולם יודעים שילד שקיבל עידוד ותמיכה כל החיים, גדל לאדם חברותי ומצליח. וילד שסבל מהורים מזלזלים ומכים, בדרך כלל סיים את חייו כפושע, או כאדם עם אופי שמרחיק אנשים.
וגם כולם יודעים שמי שגדל בסביבה מכובדת ומכבדת, גדל לאדם מתורבת ומנומס. ומי שגדל בסביבה שרגילה לדרוש הכול באמצעות כוח או צעקות, גדל להיות אדם אלים.

איך זה קורה?

כל מה שאדם ספג בחיים שלו, מהילדות ועד לזקנה, נכנס לו לתת מודע.
אם הוא גדל בסביבה שצעקות עזרו לאנשים להשיג מה שהם רוצים, האדם ילמד לצעוק ולהשתולל בכל פעם שמישהו לא משביע את רצונו.
אם זלזלו בו כל פעם שהוא ניסה להתבטא, או ליצור משהו בכוחות עצמו. הוא יגדל לאדם חלש אופי, וללא ביטחון עצמי.
אם הוא ראה את ההורים שלו רק רבים כל הזמן, יהיה לו מאוד קשה לנהל מערכת יחסים נורמלית בחיים.
אם הוא היה מושא ללעג בסביבה, יהיה לו מאוד קשה להרים את עצמו, ולהפוך למנהיג.  

גם כל המחשבות והאמונות שהיו לאדם במהלך החיים, מהילדות ועד 120, נכנסים לו לתת מודע. אם הוא סימן את עצמו כאדם שלא יצליח בחיים, הוא לא יגיע רחוק. ואם הוא תמיד האמין בעצמו וביכולות שלו, הוא יהפוך לאדם מכובד ומצליח.

אז איך להשתנות?

הדרך לשינוי היא קלה מאוד. אף אחד לא נולד עם ״מזל רע״, כעס מובנה ב- DNA, או חוסר ביטחון כרוני.
הדבר היחיד שקיים באדם, הוא התת מודע. וכל מה שאנחנו צריכים, זה פשוט להחליף את כל המחשבות הרעות שהשתרשו שם, לאמונה ביכולות.

אם אדם רוצה לדבר עם ביטחון, להתנהג בקלילות, ולא להיפגע מכל דבר. הוא רק צריך לדמיין את עצמו שוב ושוב באותה הסיטואציה, רק שהפעם עם ההתנהגות הרצויה. הוא צריך להזכיר לעצמו שאין שום צורך להתייחס לעלבונות, וחבל להוריד את הרמה בגלל אנשים שפלים.

להעיף מחשבות כמו ״לעולם אני לא יצליח״, או ״תמיד אני אשאר עצלן״. אדם שחושב כך, גורם לעצמו לחיזוק של החולשה הקודמת, ולהעמקת הבעיה בתת מודע.
אם למישהו יש הרגלים שמפריעים לו, (כמו נטייה לחרדות, או נטייה להסתגר בתוך עצמם בחברת אנשים חדשים), הוא צריך פשוט להזכיר לעצמו שוב ושוב, שהפחד הוא לא אמיתי, עד שזה יעלם לו מהתת מודע.
השינוי לא קורה ביום אחד, שינוי של התת מודע זה דבר שלוקח בין שנה לשנתיים. אבל לאף אחד לא קשה להשקיע 10 דקות ביום, כדי להפוך לאדם שהוא תמיד חלם להיות.

נכון שיש אנשים שביטחון עצמי בא להם בקלות, ויש אנשים שמצליחים לשלוט בעצמם מהר יותר. אחרי הכול זה רק עניין של זמן, ותמיד מגיעים למטרה.
להרחבת הנושא כדאי לקרוא את הספר ״חשיבה חיובית״, הפרק הראשון מופיע בקישור למעלה.
לכל מי שישאל, איך ייתכן שהכול נמצא רק בתת מודע, אם רואים שינויים קיצוניים באופי, בין אנשים שגדלו באותה סביבה, ובאותו מקום לימודים.
התשובה פשוטה- כל מה שנמצא בתת מודע של האימא, כולל מה שהיא חושבת במהלך ההיריון, עובר ישר לתת מודע של התינוק. לכן רואים שינויים קיצוניים בין ילדים להורים שונים, אפילו שהם יגדלו באותו בית, ועם אותם אנשים.

המידע עובר בצורה כזו מדויקת, עד שחוקרים מאמינים, ש- 80% מהבעיות הנפשיות, לא קיימות באמת. אלא הם רק התפתחות של פחד בהיריון, (לדוגמא- היריון בזמן מלחמה), שגרמו לילד לפתח הפרעה חרדתית.

להרחבה של הנושא ניתן למצוא כאן מקורות מידע-
4- האפקט האידיאומוטורי - האדם עושה פעולות מתוכננות שמצריכות חשיבה, ללא כל רצון מצידו, אלא רק בגלל האמונה שתקועה לו בתת מודע.
תרופות

הקדמה- ברור שיש להסתמך על הרופאים בלבד, אבל יש כאן נקודה חשובה לציון.

נתונים-

1- יש מחקר רפואי שאומר, שאם אדם מאמין שהוא יבריא, הוא יבריא. ואם הוא יהיה משוכנע שהוא ימות, זה כנראה מה שיקרה לו.  
האם באמת יש סיכוי שחשיבה תגרום לחיידקים לעזוב את הגוף? או לחולשה ודיכאון להיעלם?

2- רוב הפעמים, כשחולים קיבלו תרופה מזויפת, והם היו בטוחים שזו התרופה האמיתית, הם הגיבו בשיפור במצבם, ולפעמים אפילו הרגישו גם את תופעות הלוואי של התרופה.
גם הרבה חוקרים וכימאים, שמנסים תרופות חדשות, ורוצים לבדוק את האפקטיביות שלהם. נותנים לחצי מהחולים כדור אמיתי, ולחצי השני משהו שרק נראה כמו תרופה, ללא החומר הפעיל.
מה שמתברר זה, שלא רק שיש שיפור במצבם של אלה שקיבלו את הכדור האמיתי, אלא יש גם שיפור במצבם של אלה שקיבלו כדור דמה. אפילו שלאף אחד מהנבדקים, אין מושג אם הוא קיבל כדור אמיתי או מזויף.
תופעה זו נקראת "אפקט פלצבו".

3- אנשים שטעמו גלידה שהיתה בטעם וניל בלבד, רק עם צבע של גלידת שוקולד (ללא ידיעתם כמובן), סיפרו על הטעם הנפלא של השוקולד, ועל שילובו המדויק במרקם הגלידה…
יש הרבה תחרויות טעמים, שבהם עיניו של המתמודד מכוסות, והוא אמור לדעת מה הוא שותה על פי הטעם בלבד. ברוב הפעמים האדם טועם את מה שהוא חושב שיש בכוס, ולא את התכולה האמיתית.

4- יש הרבה תופעות ובעיות, שנכללות ברפואה תחת השם "מחלה פסיכוסומטית". זה אומר שהאדם יכול להרגיש כאב, או סחרחורות, שמרגישים בדיוק כמו שמרגישים במציאות. רק שאין מקור אמיתי לסבל, זה לא שהאדם נפצע, או שיש לו מחסור בחמצן במוח. אלא הכול קורה אצלו בראש, וזה מרגיש אמיתי לחלוטין.  
תחושות או מחלות פסיכוסומטיות, יכולות להתבטא בכאבי בטן לפני טיסה (אפילו שלא אכלנו מקולקל), בגירוד כשמדברים על כינים (והראש נקי לחלוטין), או תחושת רעב אמיתית כשמדברים על אוכל (גם אם אכלנו קודם).

5-  יש מחקר שטוען, שאנשים מאמינים חיים יותר, ומפתחים פחות מחלות. זה היה יכול להיות סוג של הוכחה לקיום בורא, אבל מתברר שתוחלת החיים הארוכה (במדינות מפותחות), תקפה בכל הדתות. מהיהדות, עד האיסלם והנצרות, כולל אפילו בודהיסטים.
האם אלוהים תומך בארבעה דתות שונות, שסותרות אחת את השניה, או שהאמונה, שהאל הטוב ירפא אותנו, וייתן לנו חיים, היא זאת שגורמת לאדם להיות בריא יותר?

6- יש סתירה מוחלטת, בין הרופאים הרגילים, שתומכים באנטיביוטיקה, תרופות, וניתוחים. לבין אנשי הרפואה הטבעית.
לטענת הרופאים, רפואה טבעית היא עבודת אלילים, ואין שום הבדל בינה לבין אדם קדמון שמנסה לרפא באמצעות כישוף. אבל משום מה, לרפואה הטבעית יש גם סיפורי הצלחה גדולים. איך זה ייתכן?

7- יש גם הרבה אנשים, שהולכים לצדיקים, כדי לקבל ברכה לרפואה שלמה. אבל הדרישה העיקרית כדי שהברכה תעבוד, היא להאמין בצורה מוחלטת שהברכה עוזרת.

8- מחקרים מוכיחים, שיש קשר ישיר, בין לחץ ודאגות, לבעיות ומחלות בלב.
1. מעקב של 6 שנים אחר 5600 אנשים בגילאי 65 ומעלה הראה שבקבוצה של אלה שנמצאו אצלם סימנים דיכאוניים, התמותה הייתה גבוהה ב - 65% !
2. בבית ספר לרפואה על שם ג'ון הופקינס בארה"ב עקבו אחרי 1200 בוגרים מאז שהיו סטודנטים במשך 40 שנה. לאלה שב - 40 השנים הללו היו בדיכאון אפילו פעם אחת, הסיכוי לפתח התקף לב היה גבוה ב - 20% מאשר לאלה שלא היה להם אף התקף דיכאוני.
3. במעקב של 14 שנה אחר גברים בשנות ה- 50 לחייהם, גילו שלאלה שהייתה להם רמה גבוה של חרדה וסימנים של דיכאון, היה סיכוי גבוה פי שלושה למות משטף דם במוח מאשר לאלה שלא היו להם סימני דיכאון וחרדה.
4. התבררה גם תוצאה הפוכה! לאנשים עם אופי אופטימי ומזג שמח היו משמעותית פחות מחלות לב וכלי דם.


מסקנה-

יש קשר ישיר בין האמונה של האדם, ומה שהוא משוכנע שצריך לקרות, לבין מה שהוא מרגיש, ולמצבו הנפשי והפיזי. ואם האדם יהיה משוכנע בצורה מוחלטת, שהתרופה \ הברכה \ הצמחים הומאופתיים \ רפואה טבעית, יעזרו לו. הם באמת יעזרו.

אפשר להיות אופטימי יותר, ולהאמין שנישאר בריאים לחלוטין, עם חיים ארוכים ומלאים, ללא שום צורך בתרופות ורופאים.

ברור שכדי לשנות את האמונות שמקובעות עמוק בתת מודע, צריך עבודה של כמה שנים. אבל אחרי שידוע לכולם, שאנשים אופטימיים, שבטוחים שהכול יהיה רק טוב, בריאים יותר, וחיים יותר. אף אדם לא יתנגד לשינוי החשיבה, בשעות הפנאי.